Custom Search

Kırmızı Reishi Mantarı

kirmizi, reishi, mantar
Kırmızı Reishi
Kırmızı reishi, faydaları 2000 yıl önce Çin halkınca fark edilmiş altın değerinde şifalı bir mantar türüdür. Kırmızı rengi, reishi mantarını ormanda bulmayı kolay kılmış olmasına rağmen nadir olduğu için değerli sayılmıştır. Reishi mantarını ormanda bulan birisi, efsaneye göre, mantarı Çin imparatoruna teslim etmek zorundaymış.
Reishi, Japonca bir kelimedir. Kırmızı mantar, dünyada yaygın olarak "reishi" ismi ile bilinir. Bunun sebebi, yüzyıllar boyunca ormanda doğal yollarla yetişen mantarın, kültür ortamında üretilmeye başlaması Japon mühendislerin mahareti ile olmuştur. Önceleri kütükler üzerinde yetiştirilmiş ve başarılı sonuçlar alınması ile dünya çapında yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Amerika kıtasında tanınmaya başlaması 1990' lı yıllarda olmuş ve Amerikan dehası yine kendini göstermiştir: Kırmızı reishi mantarı, dünya çapında bilinen bir mantar olmuştur.

Kırmızı reishi mantarı üretiminde, gelişen Çin ekonomisi yılda 4 milyar usd üretimle birinci sırada yer almaktadır. Asya ülkeleri, Amerika ve Avrupa'nın tüketiminin tamamını karşılamaktadır. Amerikalı ve Avrupalı firmalar, üretimi zahmetli ve maliyetli olan kırmızı mantarı Çin'den uygun fiyatlara alıp ülkerinde işlemekte ve satmaktadır. Ülkemizde durum nedir, satılan reishi mantarı faydalı mıdır ?


Ülkemizde reishi mantarı üretimi son 5 yılda artmaya başlamıştır, ülkemizdeki üretim Çin'deki üretime kıyasla daha kalitelidir. Büyük ölçekli mantar üreticileri, kanser tedavisi başta olmak üzere hepatit, diyabet, yüksek tansiyon gibi önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan reishi mantarını kaliteli üretmek konusunda titiz davranmaktadır.

Kırmızı reishi mantarının faydaları


Reishi mantarı; akciğer, meme, mide, bağırsak, mesane, prostat, rahim, kan kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.
Reishi mantarı; hepatit A, hepatit B, hepatit C tedavisinde ve sarılık, karicağer yetmezliği, siroz tedavisinde kullanılmaktadır.
Reishi mantarı; sedef hastalığı, kolit, vitiligo, ms tedavisinde kullanılmaktadır.
Reishi mantarı; hpv - herpes - genital siğil tedavisinde kullanılmaktadır.

NOT:
Kırmızı reishi mantarı, tek başına tedavi edici özelliği olan bir mantar değildir. Hastalar, doktorların uygun gördüğü tedavilerini aksatmadan tedavilerine destek olarak kırmızı mantarı kullanmalıdır. Modern tıbbı reddedip sadece reishi mantarı ile tedavi olmayı beklemek kesinlikle yanlıştır.

Bunun yanında, reishi mantarının tedaviye katkısı öylesine büyüktür ki, destek ürün olarak kullanılması halinde pek çok hasta, "mucize" diye tabir ettikleri iyileşmeler yaşamaktadır. Ölümsüzlük mantarı, dünya çapında tanınıyor olması ile şifalı etkilerini kanıtlamıştır.